Książki

Nadzieja w młodych

Recenzja książki: Justyna Suchecka, „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”

materiały prasowe
W książce w zasadzie nie występują rodzice, chyba że w roli wspierających, dopingujących, a przynajmniej nieprzeszkadzających.

Książka Justyny Sucheckiej, dziennikarki specjalizującej się m.in. w tematyce edukacyjnej, wydaje się niezłym odpowiednikiem „Nadziei w mroku” Rebekki Solnit, tyle że dla znacznie młodszych czytelników. A wlewa nadzieję i w starszych. Wszyscy rozmówcy Sucheckiej urodzili się w XXI w. Onieśmielają, zresztą też dorosłych, uporem, zestawem bardzo różnych osiągnięć, zdolności, pasji i pomysłów. Jest wśród bohaterów zwyciężczyni młodzieżowej Eurowizji Viki Gabor (rocznik 2007), a z drugiej strony choćby Aleksandra Sobol (2001), autorka kanału dla fanów rapu na YouTubie. Jest Maja Mulak (2010), przeciwniczka oleju palmowego. Można było o niej usłyszeć przy okazji Szczytu Klimatycznego w Katowicach. Jest Oskar (2001), który chciałby się pozbyć złogów styropianu (z pomocą larw chrząszczy).

Justyna Suchecka, Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat, Wydawnictwo Znak Emotikon, Kraków 2020, s. 192

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadzieja w młodych"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021