Książki

Inny wymiar codzienności

Recenzja książki: Petr Král, „Pojęcia podstawowe”

materiały prasowe
Autor nawiązuje do Baudelaire’a, do francuskiego surrealizmu i do czeskiej awangardy, a jednocześnie prowadzi swój własny eksperyment literacki.

Gdziekolwiek spojrzeć, mnożą się kolejne „dzienniki zarazy”, dlatego warto sięgnąć po „Pojęcia podstawowe” Krála, żeby zobaczyć, jak można pisać o codzienności – zupełnie inaczej i fascynująco. Jak wspaniale czeski pisarz i poeta się od niej oderwał po to, by stworzyć swój słownik pojęć dla zmieniającej się rzeczywistości. Zawiera on pojęcia najzwyklejsze: poranek, drzwi, noc, śmiech, kino czy schody: „Starczy parę schodków w górę, by nasz chód zyskał na znaczeniu”. Král opisuje, jak śmiejąc się, stajemy się prawie nieśmiertelni. Książka jest zapisem podróży przede wszystkim w głąb siebie, gdzie naraz istnieje dzieciństwo i teraźniejszość. Trochę brak w tym zapisie kobiet będących nie tylko obiektem pożądania.

Petr Král, Pojęcia podstawowe, ilustracje Jiří Stach, przeł. Zbigniew Machej, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2020, s. 125

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Inny wymiar codzienności"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021