Książki

Strach przed utknięciem

Recenzja książki: Therese Bohman, „Ta druga”

materiały prasowe
Z pozoru w drugiej przełożonej na polski powieści Therese Bohman sięga po znany i utarty schemat w nieco zmienionych dekoracjach.

Z pozoru w drugiej przełożonej na polski powieści Therese Bohman sięga po znany i utarty schemat w nieco zmienionych dekoracjach. Oto młoda dziewczyna pracująca w szpitalnej stołówce zakochuje się w żonatym, starszym mężczyźnie – lekarzu – i marzy o zastąpieniu jego żony. Ich romans rzeczywiście stanowi oś fabuły powieści, ale „Ta druga” jest czymś znacznie więcej niż opowieścią o pożądaniu. Bohman uruchamia z pozoru poboczne wątki i tematy, które odzierają romans z banału. Jej bohaterka o robotniczej przeszłości nie może otrząsnąć się z poczucia bezwartościowości. Wypełnia ją strach przed utknięciem w życiu, którego nie wybrała. Choć studiuje, ma poczucie, że nie przynależy do świata, którego chce stać się częścią.

Therese Bohman, Ta druga, przeł. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Pauza, Warszawa 2020, s. 192

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Strach przed utknięciem"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020