Książki

Powódź tysiąclecia

Recenzja książki: Jakub Ćwiek, „Topiel”

Wydawnictwo Marginesy
Najnowsza powieść w dorobku Jakuba Ćwieka (blisko trzydzieści książek, w większości fantastycznych) jest jednocześnie jego najbardziej osobistym tekstem, jak i najbardziej kingowskim w duchu.

Najnowsza powieść w dorobku Jakuba Ćwieka (blisko trzydzieści książek, w większości fantastycznych) jest jednocześnie jego najbardziej osobistym tekstem, jak i najbardziej kingowskim w duchu. Ćwiek nie kopiuje jednak Amerykanina, bo wkłada w „Topiel” bardzo dużo z siebie, nie idzie również ścieżką horroru, snując w pełni realistyczną opowieść, w której elementem niezwykłym jest historyczna powódź z 1997 r. Akcja „Topieli” rozgrywa się w rodzinnym mieście Ćwieka, Głuchołazach, a jej bohaterami są czterej chłopcy, których wakacje powódź zamieniła z jednej strony w wielką przygodę, z drugiej – naznaczyła ich ogromną tragedią. Autor umiejętnie splata historię obyczajową o dojrzewaniu w latach 90., historię młodzieżowo-przygodową, z thrillerem, w którym emocje wzrastają wraz z rosnącym poziomem wody.

Jakub Ćwiek, Topiel, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020, s. 400

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Powódź tysiąclecia"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022