Książki

Tajemnice Kota

Recenzja książki: Anna Arno, „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”

Iskry
O Jeleńskim wiedzieliśmy już od dawna i to sporo, choćby z lektury jego korespondencji z Miłoszem, Czapskim, Iwaszkiewiczem, Gombrowiczem.

„Jeleński... kto to?” – pytał w swoim czasie Witold Gombrowicz. Jeleński pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego matka Rena już jako mężatka przeżyła romans z hrabią Carlem Sforzą, a owocem tego związku był urodzony w 1922 r. Konstanty, zwany Kotem. Wojna zastała Kota na Zachodzie, walczył w Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie nie wrócił do Polski, a z początkiem lat 50. rozpoczął współpracę z paryską „Kulturą”. Nie miał przy tym ambicji pisarskich, a mimo to cieszy się dziś opinią najbaczniejszego krytyka polskiej literatury współczesnej. Przyjaźnią darzyli go Józef Czapski i Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz uważał go za swojego czytelnika numer jeden.

Anna Arno, Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim, Iskry, Warszawa 2020, s. 413

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnice Kota"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022