Książki

Tajemnice Kota

Recenzja książki: Anna Arno, „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”

Iskry
O Jeleńskim wiedzieliśmy już od dawna i to sporo, choćby z lektury jego korespondencji z Miłoszem, Czapskim, Iwaszkiewiczem, Gombrowiczem.

„Jeleński... kto to?” – pytał w swoim czasie Witold Gombrowicz. Jeleński pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego matka Rena już jako mężatka przeżyła romans z hrabią Carlem Sforzą, a owocem tego związku był urodzony w 1922 r. Konstanty, zwany Kotem. Wojna zastała Kota na Zachodzie, walczył w Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie nie wrócił do Polski, a z początkiem lat 50. rozpoczął współpracę z paryską „Kulturą”. Nie miał przy tym ambicji pisarskich, a mimo to cieszy się dziś opinią najbaczniejszego krytyka polskiej literatury współczesnej. Przyjaźnią darzyli go Józef Czapski i Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz uważał go za swojego czytelnika numer jeden.

Anna Arno, Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim, Iskry, Warszawa 2020, s. 413

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnice Kota"

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020