Książki

Tajemnice Kota

Recenzja książki: Anna Arno, „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim”

Iskry
O Jeleńskim wiedzieliśmy już od dawna i to sporo, choćby z lektury jego korespondencji z Miłoszem, Czapskim, Iwaszkiewiczem, Gombrowiczem.

„Jeleński... kto to?” – pytał w swoim czasie Witold Gombrowicz. Jeleński pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego matka Rena już jako mężatka przeżyła romans z hrabią Carlem Sforzą, a owocem tego związku był urodzony w 1922 r. Konstanty, zwany Kotem. Wojna zastała Kota na Zachodzie, walczył w Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie nie wrócił do Polski, a z początkiem lat 50. rozpoczął współpracę z paryską „Kulturą”. Nie miał przy tym ambicji pisarskich, a mimo to cieszy się dziś opinią najbaczniejszego krytyka polskiej literatury współczesnej. Przyjaźnią darzyli go Józef Czapski i Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz uważał go za swojego czytelnika numer jeden.

Anna Arno, Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim, Iskry, Warszawa 2020, s. 413

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnice Kota"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007