Książki

Groteska kryminalna

Recenzja książki: „Córka nieboszczyka”

materiały prasowe
Jodełka dała się już poznać jako autorka kryminałów z pogłębionymi wątkami psychologicznymi i ciekawymi portretami kobiet.

Książka Joanny Jodełki zapowiada nowy cykl z duetem bohaterek w centrum zdarzeń, bardziej ciążący ku komedii kryminalnej niż kryminalnej powieści, z którą poznańska autorka była kojarzona do tej pory. Tycjana jest konserwatorką dzieł sztuki, a jej przyrodnia siostra Angelina – charakteryzatorką w teatrze. Kulturalne zamiłowanie i zaplecze to najwyraźniej jedyne, co je łączy. A teraz jeszcze żałoba. Kobiety, obie po przejściach, o swym wzajemnym istnieniu dowiadują się na pogrzebie ojca, bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich, i są zmuszone razem mieszkać. A nawet włączyć się w śledztwo wyjaśniające okoliczności tej dziwnej śmierci i w poszukiwania istotnego najwyraźniej fragmentu ojcowskiej kolekcji.

Joanna Jodełka, Córka nieboszczyka, Rebis, Poznań 2020, s. 424

 

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Groteska kryminalna"

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020