Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Przejdziemy przez to razem

Recenzja książki: Zadie Smith, „Przebłyski”

materiały prasowe
Oto jedna z najszybszych reakcji pisarskich na pandemię: „Przebłyski” Zadie Smith, które dzięki pracy aż dziewięciorga tłumaczy dostajemy niedługo po światowej premierze.

Oto jedna z najszybszych reakcji pisarskich na pandemię: „Przebłyski” Zadie Smith, które dzięki pracy aż dziewięciorga tłumaczy dostajemy niedługo po światowej premierze. Autorka „Białych zębów” nie porywa się tutaj na moralizatorskie kazania ani analizy, oferując czytelnikom „z definicji drobne i z konieczności krótkie” eseje, które charakteryzują się wyjątkowo osobistym charakterem. Okazuje się, że jednym ze skuteczniejszych antycovidowych leków może być empatia. Ale Zadie Smith dostrzega również globalny wymiar pandemii. Nie chodzi jednak tylko o ogólnoświatowy zasięg SARS-CoV-2, a raczej o jego pozamedyczne aspekty. Choćby o to, jak politycy wykorzystują wzrastające niepokoje społeczne, czyniąc z nich narzędzie ideologicznej walki.

Zadie Smith, Przebłyski, przeł. J. Dehnel, M. Heydel, K. Janusik, M. Kłobukowski, J. Kozłowski, M. Rusinek, A. Sak, A. Skucińska, P. Tarczyński, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020, s. 128

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Przejdziemy przez to razem"
Reklama