Książki

Rosnące przygnębienie

Recenzja książki: Dorota Sumińska, „Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci”

materiały prasowe
Sumińska po raz kolejny podejmuje bezkompromisową walkę o prawa zwierząt do godnego życia, niepowierzchownie wpisującą się w obecną dyskusję wokół „5 dla zwierząt”.

Szanujemy, lubimy, kochamy; dręczymy, zabijamy, jemy. Do czego jest w stanie posunąć się człowiek wobec zwierząt? W swojej najnowszej książce Dorota Sumińska przyjmuje na przemian trzy perspektywy widzenia. Raz wchodzi w skórę zwierząt, by móc opowiedzieć ich osobiste historie i poczuć zadawane im rany. Za chwilę staje się na powrót człowiekiem, by pokazać, jak łatwo potrafi on zamienić się w bezwzględnego zabójcę. A w trzecim wcieleniu występuje jako badaczka; naświetla skalę problemu poprzez liczby, fakty, reguły. I w każdej z tych perspektyw bezlitośnie demaskuje ludzką hipokryzję wobec zwierząt językiem ujmującym w swej prostocie, ale i przerażającym w przedstawianiu szczegółów.

Dorota Sumińska, Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, s. 160

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosnące przygnębienie"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020