Książki

Panie Hłasko, telefon!

Recenzja książki: Radosław Młynarczyk, „Hłasko. Proletariacki książę”

materiały prasowe
Kilka lat temu Radosław Młynarczyk odkrył i opublikował młodzieńczą prozę Marka Hłaski „Wilk” i jego juwenilia, a teraz wydał znakomitą biografię tego pisarza.

Kilka lat temu Radosław Młynarczyk odkrył i opublikował młodzieńczą prozę Marka Hłaski „Wilk” i jego juwenilia, a teraz wydał znakomitą biografię tego pisarza. No właśnie! Z Hłaską jest ten odwieczny kłopot, że jego legenda, romanse, burdy i tragiczna śmierć wciąż przesłaniają nam prawdziwego Hłaskę i jego prozę. Młynarczyk podjął śmiałą próbę zmierzenia się z tą legendą i wyszedł z niej zwycięsko, odsiewając prawdę od mitów, jakie sam Hłasko uwielbiał wokół siebie tworzyć. Czy sam pisarz coś na tym stracił? Przeciwnie, stał się jeszcze bardziej fascynujący niż wtedy, gdy legion krytyków przystrajał go w aureolę „kaskadera literatury”. Młynarczyk nie stroni wprawdzie od ukazywania wszystkiego, co legło u podstaw legendy Hłaski, ale ani na moment nie zapomina, że opowiada o pisarzu.

Radosław Młynarczyk, Hłasko. Proletariacki książę, Czarne, Wołowiec 2020, s. 278

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Panie Hłasko, telefon!"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021