Książki

Ścieżka Trzaski

Recenzja książki: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”

materiały prasowe
W tej wielowątkowej opowieści znajdzie się miejsce na brutalną samoocenę.

Saksofonisty i klarnecisty Mikołaja Trzaski świetnie się słucha. Także kiedy mówi, co w wypadku jazzmanów improwizatorów zasadą nie jest. A tu wynika z powodów, które tłumaczy jego autobiografia, pisana jako wywiad prowadzony przez Tomasza Grzegorczyka i Janusza Jabłońskiego (autorzy audycji „Rozmowy improwizowane” w radiowej Dwójce) – jest kopalnią wiedzy o scenie jazzowej i alternatywnej, a przy tym człowiekiem szczerze i głośno analizującym własną tożsamość. Tę muzyczną, z opowieściami o przejściu od amatorskiego grania do wspólnych występów ze śmietanką świata muzyki improwizowanej – czytamy więc o tym, jak Leszek Możdżer w czasach grupy Miłość uczył go teorii muzyki, a później choćby o spotkaniach z Peterem Brötzmannem. Ale też tę tożsamość wynikającą z odkrywania żydowskiego pochodzenia matki, ważną dla ścieżki artystycznej Trzaski.

Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, s. 648

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Ścieżka Trzaski"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021