Książki

Wiedza ważna dla Polaka

Richard Pipes, wieloletni profesor historii na Uniwersytecie Harvarda, były doradca prezydenta Reagana w sprawach sowieckich i wschodnioeuropejskich, znakomity znawca dziejów Rosji, urodził się w Cieszynie, a później, do czasów II wojny światowej, mieszkał w Warszawie. Dzieciństwo i młodość, a również i lata późniejsze, opisał w autobiografii. „Żyłem. Wspomnienia niezależnego”, którą polski czytelnik otrzymał w 2004 r. dzięki wydawnictwu Magnum. Ukazały się w nim również „Rosja bolszewików” (2005 r.) i „Rosja carów” (2006 r.), które wraz z wydaną ostatnio „Rewolucją rosyjską” tworzą znakomitą trylogię opisującą dzieje Rosji od początków po wiek XX.

Początek rewolucji rosyjskiej lokuje Pipes w 1905 r., zaś jej kulminację w latach 1937–1938. Rewolucja dobiegła końca z chwilą śmierci Stalina, gdy jego następcy „zainicjowali, a potem zrywami przeprowadzali coś na kształt odgórnej kontrrewolucji, która w latach 1991–1993 doprowadziła do rozpadu Związku Sowieckiego”.

„Rewolucja rosyjska” składa się z dwóch części. Pierwsza, licząca 350 stron, nosi tytuł „Agenci starego systemu”, druga (ponad 500 stron) została zatytułowana „Bolszewicy podbijają Rosję”. W krótkim „Posłowiu” autor stwierdza, że „po pierwszym roku rządów bolszewickich Rosjanie nie tylko byli przerażeni bezprzykładnym stosowaniem zakrojonego na wielką skalę, ale przypadkowego terroru, lecz i zupełnie zdezorientowani. Ci, którzy przeżyli ten okres, byli zmuszeni do całkowitego przewartościowania wszystkiego: co niegdyś uchodziło za cnotę i zasługiwało na nagrodę, teraz stało się grzechem i podlegało karze.

Richard Pipes jest nie tylko znakomitym historykiem, lecz również utalentowanym pisarzem. To właśnie powoduje, że jego książki są fascynujące dla zwykłych czytelników. A jest to krąg bardzo szeroki, bo każdy inteligentny człowiek chciałby zrozumieć, co stało się w Rosji w XX w. Dla nas, Polaków, wiedza ta jest szczególnie ważna, bo stanowi o naszym narodowym życiorysie.

Richard Pipes, Rewolucja rosyjska, przekład Tadeusz Szafar, wyd. Magnum, Warszawa 2006, s. 970
 
 
  Przeczytaj fragment książki 
 
 
  Kup książkę w merlin.pl 
 

 

Polityka 2.2007 (2587) z dnia 13.01.2007; Kultura; s. 56
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną