Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Pod presją czasu

Prócz misternie skonstruowanej zagadki, powieść kryminalna musi mieć także wyrazistych bohaterów, i Jeffery Deaver podążył tym właśnie tropem. W 1997 r. wydał „Kolekcjonera kości” (zekranizowanego zresztą, z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie w rolach głównych), w której przedstawił czytelnikom nietypowy duet – Lincolna Rhyme’a, niezwykle inteligentnego kryminalistyka, który w wyniku wypadku został niemal całkowicie (od ramion w dół) sparaliżowany, oraz Amelię Sachs, młodą policjantkę, która miała zostać „uszami i oczami” detektywa.

Teraz, w siódmej książce z ich udziałem, Rhyme trafia na godnego siebie przeciwnika, Zegarmistrza – przebiegłego, pomysłowego i bardzo skrupulatnego mordercę, który na miejscu zbrodni nie pozostawia żadnych śladów, jedynie tykające zegary. Kogo jeszcze zabije i gdzie? Tego właśnie musi dowiedzieć się Rhyme z pomocą Sachs, która jednak w tym samym czasie zaczyna samodzielnie prowadzić śledztwo w sprawie zabójstwa zamożnego biznesmena.

Nie sposób się nudzić podczas lektury „Zegarmistrza”. Deaver tak umiejętnie skonstruował fabułę, że co chwila jesteśmy zaskakiwani. Poszczególne wątki łączą się ze sobą, a w momencie, kiedy – wydałoby się – poznajemy rozwiązanie zagadki, okazuje się, że była to tylko przykrywka dla czegoś innego.

Czytelnicy poprzednich przygód Rhyme’a i Sachs wiedzą, jak bardzo bohaterowie ci przywiązani są do mocy dowodów. W „Zegarmistrzu” pojawia się jednak nowa postać, Kathryn Dance, która jest specjalistką Biura Śledczego w Kalifornii w dziedzinie technik przesłuchania i kinezyki, czyli nauki polegającej na analizie mowy ciała i zachowań werbalnych świadków i podejrzanych. Dla niej liczy się kontakt z człowiekiem, nie ze śladami znalezionymi na miejscu zbrodni. Kinezyka zainteresowała Deavera na tyle, że zamierza on stworzyć cały cykl z agentką Dance w roli głównej. Pierwsza powieść - „The Sleeping Doll” - ma ukazać się jeszcze w tym roku.

Jeffery Deaver, Zegarmistrz, tłum. Łukasz Praski, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2006, s. 389. 
 

Przeczytaj fragment książki 
 
 
Kup książkę w merlin.pl 
 
 

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną