Książki

Społeczeństwo osiągnięć

Recenzja książki: Anna Sudoł, „Projekt”

materiały prasowe
W centrum powieściowego debiutu warszawskiej pisarki jest owiany tajemnicą Wielki Projekt i Instytucja, która rozdaje wszystkie karty, decyduje o czyimś być albo nie być – o karierze.

W centrum powieściowego debiutu warszawskiej pisarki jest owiany tajemnicą Wielki Projekt i Instytucja, która rozdaje wszystkie karty, decyduje o czyimś być albo nie być – o karierze. Bohaterowie uporczywie próbują wejść do gry i robią wszystko, żeby z niej nie wypaść. Ich życie jest boleśnie zredukowane do pracy, do odmienianego na wszystkie wypadki projektu, jedynego wyznacznika ludzkiej wartości i budulca tożsamości. „Trzeba pracować, chyba że chcesz skończyć jako nic nie znaczący nikt” – mówi jedna z bohaterek swojemu partnerowi. – „Ja się teraz muszę skupić na projektach i albo to przetrzymasz, albo kończymy tę znajomość”. „Projekt” opowiada o społeczeństwie osiągnięć, którego główną dewizą jest nieograniczone „móc” – inicjatywa, motywacja. Wolność okazuje się złudzeniem, skoro dyscyplinę zastąpił przymus maksymalizacji osiągnięć.

Anna Sudoł, Projekt, Korporacja Ha!art, Kraków 2020, s. 320

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Społeczeństwo osiągnięć"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021