Książki

Czułość lodowca

Recenzja książki: Julita Mańczak, dr Jakub Małecki, „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu”

materiały prasowe
Oddychają, śpiewają, są w ciągłym ruchu, a przede wszystkim reagują – bardzo czule – na zmiany w swoim otoczeniu.

Oddychają, śpiewają, są w ciągłym ruchu, a przede wszystkim reagują – bardzo czule – na zmiany w swoim otoczeniu. Lodowce to w reporterskiej opowieści Jakuba Małeckiego (glacjologa, blogera) i Julity Mańczak (publicystki) znacznie więcej niż wielkie bloki zamarzniętej wody. To żywe organizmy, ważne dla całego ziemskiego ekosystemu, zawdzięczającego im swoją równowagę. Ale lodowce topnieją coraz szybciej, a ta książka, złożona również z wywiadów z ekspertami, ma uzmysłowić, że stoimy przy krawędzi katastrofy. „Korzenie problemu tkwią w nas: w naszych przyzwyczajeniach, dążeniu do sukcesu, umiłowaniu wygody, oczekiwaniu natychmiastowych efektów” – mówi Mańczak.

Julita Mańczak, dr Jakub Małecki, Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021, s. 320

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Czułość lodowca"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022