Książki

Lekcja samotności

Recenzja książki: Katarzyna Tubylewicz, „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”

materiały prasowe
Autorka zachęca do przyjrzenia się szwedzkiej samotności – niewykluczone, że po tej stronie Bałtyku przyda nam się ta lekcja.

To kolejna książka, w której Katarzyna Tubylewicz przybliża polskiemu czytelnikowi swoją drugą ojczyznę. Tym razem skupia się na typowo szwedzkim „problemie”, jakim jest samotność. Sami Szwedzi w swojej domniemanej skłonności do samotniczego życia nie widzą niczego złego. W dużej mierze jest to książka o osobności, która może wyzwalać i dawać zastrzyk energii. Na kwestię szwedzkiej samotności Tubylewicz spojrzała ponadgatunkowo (tekstowi towarzyszą świetne zdjęcia syna autorki, Daniela) oraz wszechstronnie. W efekcie powstał złożony portret pewnego socjologiczno-kulturowego fenomenu, który kształtował się w Szwecji przez wieki i na który wpływ miało wiele czynników. Po pierwsze: protestantyzm.

Katarzyna Tubylewicz, Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami, zdjęcia Daniel Tubylewicz, Wielka Litera, Warszawa 2021, s. 272

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcja samotności"

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021