Książki

Urodzeni z wojny

Recenzja książki: Ocean Vuong, „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”

materiały prasowe
Jest to książka, która chce cały czas utrzymywać czytelnika w napięciu. Jednak nadmiar efektów wywołuje przeciwny skutek.

Ocean Vuong jest przede wszystkim poetą, jego zbiór wierszy „Night Sky with Exit Wounds” był sensacją nie tylko w Stanach. I wiersze, i powieść z 2019 r., którą teraz dostajemy po polsku, opierają się na jego rodzinnej historii, która zaczyna się w czasie wojny w Wietnamie, kiedy to amerykański żołnierz spotyka wietnamską dziewczynę, jego babcię. W powieści „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” proza co chwila przechodzi w poemat o traumie i wojnie, która ciągle jest żywa w tej rodzinie, oni wszyscy urodzili się z wojny. Babka ciągle boi się strzałów, matka bije dziecko. Powieść ma formę listu do niepiśmiennej matki, która pracowała jako manikiurzystka.

Ocean Vuong, Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę, przeł. Adam Pluszka, WAB, Warszawa 2021, s. 286

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Urodzeni z wojny"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021