Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Detektyw spod Giewontu

Powieści Rębacza to książki rozrywkowe, które nie pretendują do tego, by być czymś więcej. I tak też należy je traktować.
Za sprawą Jacka Rębacza w polskiej literaturze kryminalnej pojawił się nowy bohater. Jest nim Piotr Klucha, były oficer WSI, obecnie pracujący jako prywatny detektyw w Zakopanem. Zadebiutował on w zeszłym roku w powieści „Zakopane: Sezon na samobójców”. Teraz – za sprawą „Zakopanego: Pokoju z widokiem na cmentarz” – Klucha powraca.

Detektyw na co dzień zajmuje się śledzeniem niewiernych mężów, szukaniem psów i zbieraniem informacji o konkretnych osobach. Czasami zdarza się jednak nietypowe zlecenie. W pierwszej powieści Klucha miał za zadanie rozwikłać zagadkowe samobójstwo studenta i odnaleźć zaginioną córkę ministra. W książce „Zakopane: Pokój z widokiem na cmentarz” mamy do czynienia z bardziej skomplikowaną sytuacją, której korzenie sięgają czasów czynnej służby detektywa w Iraku.

Niestety ani jedna, ani druga historia nie porywa na tyle, by chciało się jak najszybciej poznać zakończenie. Ale to nie intryga jest najmocniejszą stroną powieści, lecz atmosfera życia w Zakopanem jaką buduje Jacek Rębacz. Zimowa stolica Polski nie jest bowiem tak uroczym miasteczkiem, jakim jawi się przyjeżdżającym turystom. Oszustwa skarbowe, kantowanie odwiedzających na każdym kroku i wyłudzanie od nich pieniędzy należą do lżejszych przewinień mieszkających tam górali. Nie brakuje jednak i tajemniczych „wypadków” przytrafiających się turystom czy właścicielom zakopiańskich nieruchomości.

Czytelnikom pozostawiam odpowiedź na pytanie, czy postaci i wydarzenia pojawiające się w historii opisywanej przez Autora mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy też są tylko wymysłem literackim. Powieści Rębacza nie są jednak książkami publicystycznymi, lecz rozrywkowymi. I tak też należy je traktować. Przy takim nastawieniu czytelnik powinien dobrze się bawić.

 
 
Jacek Rębacz, Zakopane: Sezon na samobójców, superNOWA, Warszawa 2006, s. 180

   Przeczytaj fragment książki

   Kup książkę w merlin.pl

  
Jacek Rębacz, Zakopane: Pokój z widokiem na cmentarz, superNOWA, Warszawa 2007, s. 280.

   Kup książkę w merlin.pl 

 

Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną