Książki

Ulica Dziwna

Recenzja książki: Piotr Paziński, „Opowieści niesamowite z języka polskiego”

materiały prasowe
Letnie burze to idealna sceneria do czytania opowieści niesamowitych.

Letnie burze to idealna sceneria do czytania opowieści niesamowitych. Dreszcz grozy i pomruki grzmotów dobrze się łączą. W świetnej serii opowieści niesamowitych PIW tym razem Piotr Paziński wybrał do tomu piątego polskie teksty. W tym tomie są nazwiska tak znane, jak Bruno Schulz z „Sanatorium pod Klepsydrą”, Leśmian czy „Ze wspomnień Ijona Tichego III” Lema, poprzez klasyka polskiej literatury grozy Stefana Grabińskiego, po nazwiska kiedyś znane, a dziś zapomniane, jak Ossoliński, Mostowska, Mirandola, Baliński, Tyszkiewicz czy Meissner. I wybór ten jest ciekawy, bo zamiast literackich zabytków znajdujemy teksty nieoczywiste, niepokojące i wciągające.

Opowieści niesamowite z języka polskiego, wybrał i opatrzył wstępem Piotr Paziński, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2021, s. 636

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Ulica Dziwna"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021