Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Europa Rotha

Recenzja książki: Philip Roth, „Mistrzowie. Spotkania z twórcami”

materiały prasowe
Ta niewielka książka z rozmowami i szkicami Philipa Rotha o pisarzach jest zaskakująca i dla nas bardzo ciekawa. Pokazuje bowiem pisarza od mniej znanej strony – jako kogoś, kto próbuje zrozumieć historię i kulturę naszej części Europy.

Ta niewielka książka z rozmowami i szkicami Philipa Rotha o pisarzach jest zaskakująca i dla nas bardzo ciekawa. Pokazuje bowiem pisarza od mniej znanej strony – jako kogoś, kto próbuje zrozumieć historię i kulturę naszej części Europy. Roth odkrywa twórczość Brunona Schulza i dzwoni do Isaaca Bashevisa Singera, żeby porozmawiać z nim o Schulzu i przedwojennej Polsce. Próbuje zrozumieć, dlaczego pisarze żydowscy chcieli pisać po polsku, a nie w jidysz. Singer, który wyjechał do Stanów w 1935 r. i pisał w jidysz, opowiada, że Żydom piszącym po polsku wypominano, że nie są Polakami. Inaczej niż w Ameryce: „Żaden pisarz nie powie Saulowi Bellowowi ani Philipowi Rothowi: »Dlaczego nie piszecie w jidysz i nie wrócicie na East Broadway?«”. Roth stworzył w wydawnictwie Penguin serię „Pisarze z Innej Europy”, w której oprócz Schulza był również m.in. Konwicki.

Philip Roth, Mistrzowie. Spotkania z twórcami, przeł. Olga i Wojciech Kubińscy, Wydawnictwo Austeria, Kraków 2021, s. 210

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Europa Rotha"
Reklama