Książki

Powrót do korzeni

Recenzja książki: Grzegorz Uzdański, „Wypiór”

materiały prasowe
Grzegorz Uzdański znany jest z tego, że na facebookowej stronie „Nowe wiersze sławnych poetów” potrafi odtworzyć każdą poetycką dykcję.

Grzegorz Uzdański znany jest z tego, że na facebookowej stronie „Nowe wiersze sławnych poetów” potrafi odtworzyć każdą poetycką dykcję. Po wydaniu powieści „Wakacje” (2016 r.) i „Zaraz będzie po wszystkim” (2019 r.) powraca teraz z tym, co wychodzi mu najlepiej: twórczym brzuchomówstwem. „Wypiór” napisany jest melodyjnym trzynastozgłoskowcem ze średniówką po siódmej sylabie. To piękny popis umiejętności formalnych – tym ciekawszy, że polska poezja niemal całkowicie porzuciła rym i rytm – który pokazuje, jak wiele radości może wciąż dawać romantyczna fraza. Skojarzenia z „Panem Tadeuszem” są tu nie od rzeczy, bo w przedziwnym poemacie dygresyjnym Uzdański opowiada właśnie o współczesnych losach polskiego wieszcza.

Grzegorz Uzdański, Wypiór, Wydawnictwo Filtry, Warszawa 2021, s. 216

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót do korzeni"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021