Książki

Fragment książki "Astrologia, magia, alchemia"

Alchemia

 

Bywała przedstawiana w formie alegorycznej bądź antropomorficznej, za pomocą hieroglifów i liczb kryptograficznych lub wyobrażeń alchemików w laboratorium, w otoczeniu przyrządów.

Nazwa

Od terminu grecko-arabskiego als „sól" i kimija „płynę, topię". Zdaniem innych słowo  kimija pochodzi od egipskiego kemet „czarna ziemia" i oznacza muł nanoszony przez wylewy Nilu

 

Pochodzenie

Prawdopodobnie narodziła się w Egipcie, skąd rozpowszechniła się w całym basenie Morza Śródziemnego

 

Charakterystyka

Dzieli się na część techniczno-praktyczną (alchemia operacyjna) i część teoretyczno-mistyczną (alchemia duchowa)

 

Odmiany i inne definicje

Ars regia; scienta Dei; chryzopeia, sztuka spagiryczna, jatrochemia; sztuka hermetyczna, magia przyrody; aurora, złota godzina

 

Tradycje ezoteryczne powiązane

Pitagoreizm, neoplatonizm, hermetyzm, gnostycyzm, kabała, mnemotechnika

 

Alchemia była formą wiedzy, dążącą do psychicznej i duchowej przemiany jednostki poprzez opanowanie energii twórczych obecnych w kosmosie i ludzkim umyśle. Składała się z części praktycznej, opartej na szczegółowej znajomości materii i jej składników, oraz działań o charakterze inicjacyjnym, przedstawionych w formie metaforycznej w micie o transmutacji metali nieszlachetnych w złoto. Początki tej sztuki można powiązać z niektórymi legendarnymi postaciami głównych tradycji ezoterycznych i religijnych ludzkości: Adamem, Tubalkainem, Salomonem, Hermesem Trismegistosem i Miriam. Według interpretacji apokaliptycznej to zbuntowane anioły wskazały ludziom drogę do zdobycia kamienia filozoficznego, symbolu duchowego uniesienia i emblematu twórczej wyobraźni.

Z praktycznego punktu widzenia alchemia przyczyniła się do rozwoju technologicznego chemii i takich odkryć, jak proces destylacji alkoholu, wyrób porcelany i masy szklanej oraz wynalezienie prochu strzelniczego. Na poziomie teoretycznym natomiast była ona rodzajem wiedzy o wszechświecie opartej na zasadzie harmonii przeciwieństw (concordia oppositorum), dającej wtajemniczonemu możność harmonijnego połączenia wszystkich aspektów ludzkiego życia.

 
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną