Książki

Miraż pięknego chłopca

Nie roszcząca sobie wielkich pretensji powieść gejowska.

Bohaterem powieści peruwiańskiego pisarza Jaimego Bayly jest prezenter telewizyjnego show. Jego popularność rośnie wraz z bezczelnością i brakiem przygotowania, co kompensuje luzem i zdolnością improwizacji. Jest rozpoznawany na ulicy, mnóstwo ludzi zapewnia go o swym oddaniu...

Zapewne nosi on cechy samego autora, który zasłynął jako telewizyjna gwiazda w swoim kraju. Ta gwiazda najwidoczniej ma jednak do siebie dystans, skoro z wdziękiem i humorem opowiada o nieudanej miłości do pewnego pięknego chłopaka o imieniu Mariano, a w zasadzie o kłopotach ze sobą, o życiu z dnia na dzień i próbie wypełnienia pustki mirażem pięknego chłopca z nizin, spotkanego w klubie. Poszukiwanie Mariano, krótki romans, próba wylansowania go jako muzyka – obija się o nieczułość obiektu uczuć, który najwyraźniej wcale nie marzy ani o kochanku, ani nawet o karierze.

„Noc jest dziewicą” to nie roszcząca sobie wielkich pretensji światopoglądowych powieść gejowska. Czy ktoś jest dziewicą – nie wiadomo, bo tabu zostało dawno przełamane. Pozostały problemy: dręczące młodych poczucie mieszkania w „gorszym kraju”, papka telewizyjnego show i poczucie życia w świecie pozorów. To inna literatura iberoamerykańska – młoda, daleka od realizmu magicznego i prowokująca.
 

Jaime Bayly, Noc jest dziewicą, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo muchaniesiada.com, Kraków 2007, s. 176 

 

  

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną