Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Miraż pięknego chłopca

Nie roszcząca sobie wielkich pretensji powieść gejowska.

Bohaterem powieści peruwiańskiego pisarza Jaimego Bayly jest prezenter telewizyjnego show. Jego popularność rośnie wraz z bezczelnością i brakiem przygotowania, co kompensuje luzem i zdolnością improwizacji. Jest rozpoznawany na ulicy, mnóstwo ludzi zapewnia go o swym oddaniu...

Zapewne nosi on cechy samego autora, który zasłynął jako telewizyjna gwiazda w swoim kraju. Ta gwiazda najwidoczniej ma jednak do siebie dystans, skoro z wdziękiem i humorem opowiada o nieudanej miłości do pewnego pięknego chłopaka o imieniu Mariano, a w zasadzie o kłopotach ze sobą, o życiu z dnia na dzień i próbie wypełnienia pustki mirażem pięknego chłopca z nizin, spotkanego w klubie. Poszukiwanie Mariano, krótki romans, próba wylansowania go jako muzyka – obija się o nieczułość obiektu uczuć, który najwyraźniej wcale nie marzy ani o kochanku, ani nawet o karierze.

„Noc jest dziewicą” to nie roszcząca sobie wielkich pretensji światopoglądowych powieść gejowska. Czy ktoś jest dziewicą – nie wiadomo, bo tabu zostało dawno przełamane. Pozostały problemy: dręczące młodych poczucie mieszkania w „gorszym kraju”, papka telewizyjnego show i poczucie życia w świecie pozorów. To inna literatura iberoamerykańska – młoda, daleka od realizmu magicznego i prowokująca.
 

Jaime Bayly, Noc jest dziewicą, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo muchaniesiada.com, Kraków 2007, s. 176 

 

  

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną