Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zła motywacja

Szokuje, jak opowieści o kulisach działalności pralni magdalenek.

Inspirowany faktami „Odwyk" Terri Paddock jest równie szokujący jak opowieści o kulisach działalności pralni prowadzonych przez siostry magdalenki w Irlandii. Choć historia ta traktuje o amerykańskiej sieci ośrodków leczenia uzależnień „Come Clear", przedstawione w niej doświadczenia (próba odtworzenia tego, co przeszła i wyparła ze świadomości siostra pisarki) są w swej koszmarnej istocie bardzo podobne. Chodzi o zniewolenie „w imię dobra" niewinnej osoby, przemoc psychiczną i fizyczną oraz jej psychopatycznych sprawców. A co za tym idzie - o podważenie rzekomo resocjalizującego charakteru takich praktyk. Zarówno pralnie, jak i „Come Clean" funkcjonowały do lat 90. ubiegłego wieku, o ile jednak te pierwsze zamknięto i otoczono zasłoną milczenia, ta druga instytucja - jak podkreśla autorka - po rozwiązaniu funkcjonuje pod inną nazwą.

Obierając na swoją bohaterkę dziewczynkę, która do ośrodka trafia za jednorazowy alkoholowy wybryk, Paddock nie usiłuje ani bagatelizować, ani demonizować całego przedsięwzięcia. Poza Justine i kilkorgiem innych młodych ludzi przywiezionych na „terapię" przez tyleż nadgorliwych, co niedających sobie rady z pociechami rodziców, w „Come Clean" przebywają dzieci z realnymi problemami. Wobec wszystkich stosowany jest jednak identyczny model „leczenia", polegający na łamaniu osobowości, poniżaniu, całodobowej kontroli, rozwiniętym systemie donosicielstwa i manipulowaniu najbliższymi (swoją drogą, w powieści nie wspomina się, ile właściwie kosztuje pobyt w ośrodku).

Pisarka nie próbuje kreować Justine na buntowniczkę à la Murphy z „Lotu nad kukułczym gniazdem". Piętnastoletnia dziewczynka, choć czerpie siłę z poczucia niesprawiedliwości, daje się złamać, kiedy sadystyczny terapeuta ucieka się do najgorszego - kala pamięć jej ukochanego brata bliźniaka. Joshua trafił do ośrodka wcześniej, był alkoholikiem, lecz - jak się z czasem okazuje - nie popadł w nałóg bez przyczyny.

Książka nie jest zwyczajną rekonstrukcją barbarzyńskiego procederu, który na szczęście ukrócono. Choć historię wieńczy szczęśliwe zakończenie, a główny oprawca ponosi karę, Paddock zmusza czytelnika do postawienia sobie dziesiątek pytań. O rodzicielską odpowiedzialność, o moment, w którym można zapobiec tragedii, o to wreszcie, jaka jest psychiczna cena terapii, nawet jeśli uzdrowiony pozostanie „czysty".

Terri Paddock, Odwyk, przełożyła Elżbieta Piotrowska, Albatros, Warszawa 2007, s. 366.
 

     
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną