Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Płynna nowoczesność

Po nowoczesności przyszła kolej na życie.

Zygmunt Bauman, jeden z nielicznych polskich socjologów i filozofów czytany zagranicą, w najnowszej książce „Płynne życie” konsekwentnie rozwija swą teorię społeczeństwa współczesnego, które wkracza w fazę „płynnej nowoczesności”. Następuje rozpad stabilnych struktur społecznych, kulturowych i gospodarczych. Ich miejsce zajmują tymczasowe formy ładu i organizacji powstające ad hoc.

W „Płynnym życiu” Bauman analizuje przemianę form egzystencji człowieka, który w epoce indywidualizacji zmuszany jest do tego, by być jednostką. Masowa produkcja jednostek odbywa się przez wszechobecną konsumpcję. Filozof w sposób tyleż błyskotliwy co ponury opisuje najbardziej charakterystyczne przemiany, np. podróż od archaicznej figury męczennika przez nowoczesnego bohatera po współczesnego celebrytę.

Płynne życie jest źródłem cierpień, przekonuje Bauman. Czy jednak jest gorsze od życia krótkiego i nic niewartego, jakie opisywał Thomas Hobbes, pisząc 350 lat temu „Lewiatana”?

 
Zygmunt Bauman, Płynne życie, przeł. Tomasz Kunz, WL, Kraków 2007, s. 245 

  

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną