Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Poznajcie kangura Torbę

Recenzja książki: Tomasz Trojanowski, "Wielki powrót"

Pogodna i bardzo wolnościowa historia.

Jeśli państwa dzieci twierdzą, że w tramwaju spotkały słonia ubranego w beret, pumpy i podkoszulek z napisem „Stonka gola" - oznacza to, że odwiedziły świat zaprojektowany przez Tomasza Trojanowskiego.

Z pozoru nie różni się on specjalnie od naszego zwyczajowego świata: zwierzęta są po „odpowiedniej" stronie klatki. Ale tylko przez chwilę. Podobnie jak w filmowym hicie animowanym „Madagaskar" - postanawiają dać dyla z zoo. Następuje zawrotna komedia pomyłek i prawdziwa sensacja: są pościgi, charakterki spod ciemnej gwiazdy, zaskakujące zwroty akcji - przepisowo.

Ale to, co przydaje „Wielkiemu powrotowi" szczególnego blasku to udane dialogi pomiędzy psotnym kangurem Torbą, a poczciwym pacyfistą słoniem Puzonem. Jak przystało na kryminał - w toku historii mnożą się pytania: czy zgrywający kumpla Opiekun jest podstawiony? Czy pracownik z cyrku łże jak pies? Czy Dyrektor wpuszcza zwierzęta w maliny? Słowem: czy sowy są tym, czym się wydają? Nie zmarnuję państwu zabawy zdradzając, że wszystko kończy się dobrze, mimo że projekt ucieczki okazał się sfingowany, a zwierzęcy bohaterowie bezwiednie wzięli udział w programie Big Brother.

Pogodna, trzymająca w napięciu i bardzo wolnościowa historia.

Tomasz Trojanowski, Wielki powrót, W.A.B., Warszawa 2007

 

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną