Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Odkurzanie pamięci

O wnuczce Juliusza.

Magdalena Samozwaniec (1894-1972) była córką Wojciecha Kossaka, wnuczką Juliusza (obaj - znani malarze), młodszą siostrą znakomitej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, wreszcie stryjeczną siostrą głośnej swego czasu pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, z którą zresztą nie utrzymywała bliższych stosunków. Dorastała więc w fascynującym środowisku, bo przez „Kossakówkę" przewijała się cała krakowska cyganeria.

Sama debiutowała dość późno, w 1922 r., książką pt. „Na ustach grzechu. Powieść z życia wyższych sfer towarzyskich", będącą parodią „Trędowatej" Mniszkówny. Debiut okazał się wydarzeniem literacko-towarzyskim, bo „Trędowata" była niezwykle popularna, zaś parodia dowcipna i inteligentna.

Później pisała teksty do kabaretów, szopki satyryczne, farsy i komedie, które jednak nie wytrzymały próby czasu. Jest też autorką dwóch książek: autobiograficznej pt. „Maria i Magdalena" i wydanej pośmiertne pt. „Zalotnica niebieska" o siostrze.

Przygotowany przez Rafała Podrazę zbiór wspomnień ma na celu ocalić od zapomnienia postać w swoim czasie ważną i rozpoznawaną. Autor zebrał pieczołowicie wspomnienia tych, którzy znali Magdalenę Samozwaniec. Nie unikał opinii krytycznych.

Od śmierci Magdaleny Samozwaniec minęło 35 lat, co oznacza, że niewielu już może ją pamiętać. Mimo to warto po tomik ten sięgnąć.

Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec. Zebrał i opracował Rafał Podraza. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007 r., s. 156, cena 37 zł.


Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną