Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Odkurzanie pamięci

O wnuczce Juliusza.

Magdalena Samozwaniec (1894-1972) była córką Wojciecha Kossaka, wnuczką Juliusza (obaj - znani malarze), młodszą siostrą znakomitej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, wreszcie stryjeczną siostrą głośnej swego czasu pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, z którą zresztą nie utrzymywała bliższych stosunków. Dorastała więc w fascynującym środowisku, bo przez „Kossakówkę" przewijała się cała krakowska cyganeria.

Sama debiutowała dość późno, w 1922 r., książką pt. „Na ustach grzechu. Powieść z życia wyższych sfer towarzyskich", będącą parodią „Trędowatej" Mniszkówny. Debiut okazał się wydarzeniem literacko-towarzyskim, bo „Trędowata" była niezwykle popularna, zaś parodia dowcipna i inteligentna.

Później pisała teksty do kabaretów, szopki satyryczne, farsy i komedie, które jednak nie wytrzymały próby czasu. Jest też autorką dwóch książek: autobiograficznej pt. „Maria i Magdalena" i wydanej pośmiertne pt. „Zalotnica niebieska" o siostrze.

Przygotowany przez Rafała Podrazę zbiór wspomnień ma na celu ocalić od zapomnienia postać w swoim czasie ważną i rozpoznawaną. Autor zebrał pieczołowicie wspomnienia tych, którzy znali Magdalenę Samozwaniec. Nie unikał opinii krytycznych.

Od śmierci Magdaleny Samozwaniec minęło 35 lat, co oznacza, że niewielu już może ją pamiętać. Mimo to warto po tomik ten sięgnąć.

Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec. Zebrał i opracował Rafał Podraza. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007 r., s. 156, cena 37 zł.


Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną