Książki

Krok za mordercą

Kolejna propozycja 'Lata z kryminałem'.

W kolekcji książek, którą proponujemy wraz z wydawnictwem W.A.B., odsłona druga. Po Aleksandrze Marininie przyszła kolej na Henninga Mankella. Szwedzki pisarz to absolutna ekstraklasa wśród współczesnych twórców powieści kryminalnej, a „O krok” jest jedną z najlepszych jego powieści.

Książkę tę warto przeczytać z wielu powodów. Po pierwsze, wyróżnia ją znakomita intryga. W noc świętojańską 1996 r. troje nastolatków wybiera się na odludzie, by uczcić letnie przesilenie. Nie wiedzą, że ktoś ich obserwuje i zrealizuje swoje zamiary z zimną krwią. Początkowo policja szwedzka bagatelizuje zniknięcie młodych ludzi, zwłaszcza że ma poważniejszą sprawę: tajemniczą śmierć jednego z funkcjonariuszy, Svedberga. Wkrótce jednak zaczyna łączyć obie sprawy, zaś morderca wybiera kolejne ofiary, wyprzedzając o tytułowy krok śledczych.

Po drugie, „O krok” to powieść, w której wartki rozwój zdarzeń zostaje skonfrontowany z postacią głównego bohatera, inspektora Kurta Wallandera. Policjant z Ystad nigdy wcześniej nie był tak bezradny jak tu: śledztwo co rusz grzęźnie na mieliznach, Wallander ma zaś (jak zwykle) kłopoty osobiste, cierpi (jak zwykle) na syndrom wypalenia zawodowego, w dodatku zaczynają się problemy z cukrzycą. Po trzecie, Mankell to mistrz stylu oszczędnego i prostego.

Pisarz, który świadomie spowalnia bieg zdarzeń. W tym tkwi sedno jego powieści: ciarki chodzą po plecach wtedy, gdy nic się jeszcze nie dzieje, tylko Wallander czuje, że jednak coś się wydarzy. A wraz z nim czuje to czytelnik. Nieuchronność tego, co za chwilę nastąpi, przeraża tu najbardziej.
 

Henning Mankell, O krok, przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, W.A.B., Warszawa 2007, s. 504
 


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy wiesz, skąd pochodzi to, co nosisz?

Firmy odzieżowe (i nie tylko) lubią zapewniać, że są społecznie odpowiedzialne. Pora im powiedzieć: sprawdzam. Zwłaszcza w czasach pandemii.

Jędrzej Dudkiewicz
28.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną