Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Kto zmienił świat?

Świetna literatura polityczna.

W dzisiejszej Polsce popularna literatura polityczna dopiero się rozwija. W PRL oczywiście nie miała żadnych szans na zaistnienie. Ale taka literatura musi być wolna na różne sposoby, nie tylko polityczne, także musi być wolna, by tak rzec, formalnie. To autor decyduje, co i jak chce opowiedzieć – żadne tradycje i rutyny uniwersyteckie go nie obowiązują, to jego osobowość jest tu najważniejsza. Chodzi o taką opowieść o polityce, która jest adresowana do szerokiej publiczności, a więc pisana w sposób przystępny i łatwo zrozumiały, jednak stawia pytania na serio, a swoimi analizami potrafi zadziwić najbardziej uczonych akademików. Jakoś tak się dzieje, że największe sukcesy na tym polu odnosili i odnoszą właśnie dziennikarze, którzy na co dzień politykę komentują i relacjonują, po prostu żyją z niej.

Książka Johna O’Sullivana „Oni zmienili świat. Prezydent, papież, premier” jest znakomitym przykładem świetnej literatury politycznej, w której stapia się w jedno i ogólna opowieść, jak to upadał system sowiecki, i zarazem opowieść o ludziach, którzy się do tego w sposób niezwykle znaczący przyczynili. Ci ludzie to Reagan, Thatcher i Jan Paweł II, których łączyła idea walki z realnym komunizmem i których osobowości i wizje nadały kierunek politykom w ich bezpośrednim, a także pośrednim zasięgu oddziaływania. John O’Sullivan to wybitny komentator prasy amerykańskiej i angielskiej, który z bliska obserwował politykę Reagana, jeszcze chyba bliżej politykę Thatcher (był nawet specjalnym doradcą pani premier), także wiele pisał o polityce Watykanu.

Dysponował zatem wiedzą niejako z autopsji, zbieraną przez wiele lat, kumulowaną poprzez teksty pisane na gorąco i przeżywane na bieżąco. Tej wiedzy i tej emocji nie można niczym zastąpić ani jej sfałszować. Tym większa zasługa autora, że swoją książkę napisał jednak pod całkowitą kontrolą myśli i uczuć, choć – nie ulega wątpliwości – bohaterów swojej opowieści podziwia nadzwyczaj, a nawet widzi w ich losie i roli, jaką odegrali we współczesnym świecie, jakąś boską interwencję.
 

John O’Sullivan, Oni zmienili świat. Prezydent, papież, premier, przeł. Piotr Amsterdamski, Wydawnictwo AMF, Warszawa 2007, s. 368
 

  

Polityka 38.2007 (2621) z dnia 22.09.2007; Kultura; s. 88
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną