"Atlantic Monthly” jest jednym z najlepszych amerykańskich czasopism, słynącym z publikowania wielkich reportaży odsłaniających najbardziej mroczne tajemnice świata. Kiedy jednak redaktorzy magazynu stwierdzili, że czas zrozumieć siebie i Amerykę, postanowili zadanie to powierzyć Francuzowi. Wszak najlepszą dotychczas analizę Ameryki i jej systemu społeczno-politycznego „O demokracji w Ameryce” napisał w XIX w. inny Francuz Alexis de Tocqueville.
Śladami wielkiego poprzednika rusza więc Bernard-Henri Lévy (we Francji znany jako BHL), filozof i pisarz związany z lewicą. Przemierza tysiące kilometrów, spotykając się z ludźmi ważnymi i jak najbardziej zwykłymi, jak np. policjant kontrolujący go na autostradzie. Beznadziejny służbista zmienia się niemal w intelektualistę, gdy słyszy, że łamiący przepisy Francuz pisze książkę o Tocqueville’u i zamiast wypisywać mandat, „patrzy nagle na mnie łaskawym okiem i pyta, co według mnie z obserwacji Tocqueville’a pozostaje wciąż słuszne...”.
Wyprawa BHL trwa w szczególnym czasie dla relacji amerykańsko-francuskich. Francja sprzeciwiała się wojnie z Irakiem, Amerykanie za karę więc przestali jeść frytki nazywane French fries przerzucając się na Freedom fries i zaczęli bojkotować pleśniowe sery. Opis podróży BHL przez Amerykę publikowany był w „Atlantic Monthly” w odcinkach, potem zaś w 2006 r. ukazała się w Stanach Zjednoczonych i we Francji książka „American Vertigo”.
BHL, wierny swojemu filozoficznemu powołaniu, próbuje rozkodować Stany Zjednoczone, podróż jest tylko narzędziem. Opisując więzienia, Las Vegas, mechanizmy działania przemysłu odchudzania i sprzężonego z nim przemysłu fast foodów, szuka kluczy do amerykańskiej duszy.