Książki

Pożegnanie legendy

Recenzja książki: "Stadion X: Miejsce, którego nie było", red. Joanna Warsza

Polakom - ku pamięci

W ubiegłym roku polscy twórcy zdobyli Złote Lwy, główną nagrodę na Biennale Architektury w Wenecji, za futurystyczny projekt radykalnej zmiany funkcji istniejących dziś budynków. Kto wie, czy inspiracją dla nich nie okazał się warszawski Stadion X-lecia, który z gigantycznego obiektu sportowego przeobraził się w równie gigantyczny obiekt handlowy. To był prawdziwy fenomen: architektoniczny, polityczny, społeczny, obyczajowy, ekonomiczny, a okazało się, że nawet botaniczny. I dobrze się stało, że wraz z jego wyburzeniem postanowiono przygotować publikację, która jest jednocześnie hołdem złożonym owej niezwykłości, jak i zaskakująco różnorodnym i przenikliwym obrazem miejsca, które mimowolnie stało się najlepszym symbolem kolejnych dziesięcioleci.

Książka zawiera kilkanaście tekstów pisanych przez socjologów, filozofów, historyków sztuki, językoznawców, etnografów, botaników. Każdy patrzy na Stadion X-lecia z własnej perspektywy. Przez pryzmat zarośniętej murawy, połamanych ławek dla widzów, okolicznych błoni widz otrzymuje sporo interesującej wiedzy o imigracji, prowadzeniu biznesu, ale też o roślinach, współczesnej sztuce, pamięci, polityce, a nawet porządku wizualnym i dźwiękowym otaczającego nas na co dzień miejskiego życia. Dobrze się stało, że publikacja jest dwujęzyczna (polsko-angielska). Polakom – ku pamięci, obcokrajowcom – ku zadziwieniu.
 

Stadion X: Miejsce, którego nie było, red. Joanna Warsza, Korporacja ha!art, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa–Kraków 2008, s. 206 

  

Polityka 4.2009 (2689) z dnia 24.01.2009; Kultura; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożegnanie legendy"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną