Książki

Po prostu Sisi

Recenzja książki: Brigitte Hamann, "Cesarzowa Elżbieta"

Wznowiona biografia Sisi

W przedmowie autorka pisze, że biografia „traktuje o kobiecie, która nie chciała się zachowywać odpowiednio do swojego stanu. Z godną podziwu pewnością siebie dążyła do celu sformułowanego dopiero przez ruch kobiecy XX wieku w haśle 'samorealizacja' - i osiągnęła go. Elżbieta odrzuciła wszystkie role, do jakich zobowiązywała ją tradycja i otoczenie: kochającej i oddanej małżonki, matki rodziny, pierwszej damy reprezentującej olbrzymie cesarstwo".

Elżbieta urodziła się 24 grudnia 1837 r. w rodzinie książęcej w Monachium. W dzieciństwie i młodości niczym specjalnym się nie wyróżniała, może poza rozległymi lekturami. Miała zaledwie 16 lat, gdy oświadczył się jej starszy od niej o 7 lat cesarz Austrii Franciszek Józef. W następnym roku, 24 kwietnia 1854 odbył się w Wiedniu ślub, a rok później urodziła się arcyksiężniczka Zofia, która zmarła w 1857 r. Kolejną córką była urodzona w 1856 r. arcyksiężniczka Gizela, a wreszcie w 1858 r. urodziła następcę tronu Rudolfa. 10 lat później przyszła na świat arcyksiężniczka Maria Waleria.

Właśnie ona stała się oczkiem w głowie Sisi, jak nazywano cesarzową. Starszymi dziećmi mało się interesowała. Życie dworskie ją nudziło i niechętnie spełniała obowiązki wynikające z jej pozycji. Pisała wiersze, raczej grafomańskie, obficie cytowane przez autorkę biografii, bo wyrażała w nich swój stosunek do świata, w tym i polityki.

Zginęła tragicznie w 1898 r., zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigi Lucheni. W pewnym sensie była ofiarą przypadkową, bo Lucheni planował zamach na księcia Henryka Orleańskiego, pretendenta do francuskiego tronu. Ten jednak do Genewy nie przyjechał, a zamachowiec przeczytał w gazecie, że w Genewie bawi incognito cesarzowa Elżbieta i ją zabił.

Pogrzeb miała piękny, bo cesarz kochał ją do końca i był naprawdę wstrząśnięty jej śmiercią.


Brigitte Hamann, Cesarzowa Elżbieta. Przekład Jan Koźbiał. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2008, s.574

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną