Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Portret podwójny

Recenzja książki: Jarosław Borowiec, "Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem"

Dlaczego wiersze same w sobie rozmową?

Wywiad z pisarzem – ten gatunek ostatnio się bardzo zbanalizował, mówi się szybko i byle co. Dopiero taka książka jak „Szare światło” przywraca szlachetny sens rozmowy, czyli umożliwia spotkanie. Mamy bowiem wrażenie, że to my sami siedzimy przy stole z poetką Krystyną Miłobędzką i jej mężem krytykiem literackim i filozofem Andrzejem Falkiewiczem. To dlatego, że Jarosław Borowiec potrafi ze swoimi rozmówcami współmyśleć: Krystynie Miłobędzkiej podpowiada frazy z jej wierszy, a Andrzejowi Falkiewiczowi cytaty z jego szkiców.

Czasem prowadzący rozmowę znika, a Miłobędzka i Falkiewicz sami spierają się o wspomnienia, przypominają ważne dla nich postaci: Tymoteusza Karpowicza czy Leopolda Buczkowskiego. Rozmowy z obojgiem tworzą podwójny portret, widzimy, jak różniąc się – Miłobędzka wspaniale opowiada o tym, że zawsze jest się w pewnym sensie samotnym – jednocześnie się dopełniają. Łączy ich wiele: fascynacja teatrem, nieufny stosunek do języka i również osobność – odrębność od wszelkich środowisk.

Największą jednak przyjemność sprawia to, że owa rozmowa wydaje się kontynuacją poezji Miłobędzkiej. Jej wiersze są już same w sobie rozmową – i to tak silnie oddziałującą, że potem u innych poetów razi nadmiar słów – ta książka jest jej dalszą częścią. Poruszającą. Również dlatego, że w tej książce porządek literatury łączy się z życiem duchowym w sposób bezpośredni i naturalny. I nie jest to bynajmniej książka „mądrościowa”, nauczająca. Lektury, tradycja Wschodu i chrześcijaństwa układają się we wspólny wzór poszukiwania. Otwarty też dla czytelnika.

Jarosław Borowiec, Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem, Biuro Literackie, Wrocław 2009, s. 104 

  

Polityka 15.2009 (2700) z dnia 11.04.2009; Kultura; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Portret podwójny"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną