Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Uważał się za króla Polski

Recenzja książki: Dieter Schenk, Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora

Uważał się za króla Polski

Autor tej książki, niemiecki prawnik, przez wiele lat jako dyrektor policji kryminalnej pełnił funkcję doradcy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. bezpieczeństwa dyplomatów. Jest znanym w Niemczech publicystą i od wielu lat wykłada na Uniwersytecie Łódzkim historię III Rzeszy. Urodzony w 1937 r., wojnę przeżył jako dziecko, co zwolniło go z konieczności moralnych rozliczeń, a jednocześnie wyposażyło w świadomość, czym wojna była.

Generalny gubernator Hans Frank skazany w procesie norymberskim na karę śmierci i powieszony w nocy z 15 na 16 października 1946 r. pozostawił po sobie przechowywany obecnie w archiwum IPN w Warszawie „Dziennik", liczne teksty oraz zachowaną dokumentację Generalnego Gubernatorstwa. A mimo to pierwsza kompletna jego biografia ukazała się dopiero w 2006 r.  Obecnie udostępniona została polskiemu czytelnikowi.

To bardzo cenna i świetnie napisana książka stanowiąca swoisty portret przeciętności. Hans Frank był tworem systemu totalitarnego, a zarazem jednym z jego twórców. Ta właśnie dwuznaczność jest znakomicie ukazana przez autora biografii.

Dieter Schenk, Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora. Tłumaczenie Krzysztof Jachimczak. Wydawnictwo Znak, Kraków 2009, s. 442. 

 

Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak pokroić morze? Przybywa chętnych na kawałek Bałtyku. A rybakom wiatr w oczy

To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.

Ryszarda Socha
24.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną