Muzyka

Do słów poetów

Recenzja płyty: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Nelson Goerner, "Chopin – Pieśni"

Płyta ma wdzięk staroświeckich bibelotów

Pieśni były również dość bagatelizowanym przez Chopina gatunkiem jego twórczości, pisane w celach raczej towarzyskich niż artystycznych, do słów polskich poetów (głównie Witwicki i Zaleski, ale też w dwóch przypadkach Mickiewicz); mają wdzięk staroświeckich bibelotów, choć kilka jest bardzo dramatycznych.

W czarnej serii postawiono na czołówkę: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień i towarzyszący im na pleyelu Nelson Goerner. Oboje śpiewacy wykonują Chopina z ciepłym, aksamitnym dźwiękiem, ale – co zaskakujące – Kurzak, mimo że ma głos sopranowy, śpiewa dosyć nisko, ciemną barwą. Czasem może zbyt słodko (ale takie są te pieśni), nawet z czułością, zawsze aktorsko.

Goerner jest wspaniałym partnerem, który czasem, jak w rozpędzonym „Wojaku” czy burzliwym „Narzeczonym”, ma całkiem niełatwe zadania pianistyczne.

Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Nelson Goerner, Chopin – Pieśni, NIFC 2009

Polityka 4.2010 (2740) z dnia 23.01.2010; Kultura; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Do słów poetów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną