Recenzja płyty: Janusz Olejniczak, "Chopin, Waltzes & Other Works"

Paryska elegancja
Niektórych z tych utworów Chopin nie wydał, traktując jako prywatne

Przypominamy światu, że przez pierwsze 20 lat życia kompozytor mieszkał w Warszawie. Nie zmienia to jednak faktu, że przez drugą połowę życia był paryżaninem, znakomicie czującym klimaty ówczesnych tamtejszych salonów.

Pisał mazurki, ale i walce – to najbardziej chyba paryska w charakterze część jego twórczości – i choć niektórych z nich Chopin z premedytacją nie wydał, traktując jako utwory prywatne, domowe i sztambuchowe, nie odbiera im to walorów muzycznych, a przede wszystkim wdzięku, znakomicie oddanego na tej płycie, najnowszej w cyklu Wydania Narodowego, przez naszego wybitnego chopinistę.

Zawiera ona 9 walców wydanych pośmiertnie, z których trzy pierwsze powstały w ostatnim roku pobytu Chopina w Warszawie, reszta już w Paryżu; pianista dołączył do nich kilka popularnych walców, w tym a-moll, cis-moll i tzw. minutowy, a także zapisane w sztambuchu baronowej d’Este (i wydane po śmierci kompozytora) Impromptu cis-moll oraz Andante spianato i Wielki Polonez, rzecz rozpoczętą w Warszawie, a ukończoną i wykonywaną w Paryżu.

Janusz Olejniczak, Chopin, Waltzes&Other Works, BeArTon (Wydanie Narodowe) 2009, SACD

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną