Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Muzyka

Zinterpretowani

Recenzja płyty: Rafał Blechacz, "Debussy, Szymanowski"

materiały prasowe
Ludzie z Deutsche Grammophon zdecydowali się nagrać te utwory, widząc bardzo pozytywne reakcje publiczności na nie na recitalach Blechacza.

Nowa płyta Rafała Blechacza jest powrotem do kręgu repertuarowego jego płyty debiutanckiej, na której nagrał m.in. „Suite bergamasque” Debussy’ego i wariacje b-moll Szymanowskiego. Obecny zestaw jest podobny – jeśli Debussy, to raczej w wersji mniej impresjonistycznej, jeśli Szymanowski, to wczesny. O ile w suicie „Pour le piano”, trzyczęściowym cyklu „Estampes” i utworze „L’isle joyeuse” Debussy’ego interpretacja pianisty może nie wszystkim przypaść do gustu (próżno tu szukać owych poetyckich zamglonych krajobrazów, które kojarzymy z tą muzyką; jest konkret, moc, czasem nawet brutalność), o tyle niezwykle interesująca jest część płyty poświęcona Szymanowskiemu (Preludium i fuga cis-moll i Sonata c-moll op. 8) – pianiści zwykle wykonują jego dzieła późniejsze, pisane już pod wpływem impresjonizmu.

Blechacz idzie na kontrast i przypomina czas ekspresjonistyczny Szymanowskiego: jego młodość górną i chmurną, gdzie jeszcze brak zmysłowych zachwytów przyrodą, przeżywanie własnej odmienności, dramat i pasję; muzyka kojarzy się raczej z wczesnym Skriabinem niż Debussym. Decydenci z Deutsche Grammophon zdecydowali się nagrać te utwory, widząc bardzo pozytywne reakcje publiczności na nie na recitalach Blechacza.

Rafał Blechacz, Debussy, Szymanowski, Deutsche Grammophon

Polityka 05.2012 (2844) z dnia 01.02.2012; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Zinterpretowani"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Opisał zbrodnię w pamiętniku. Ale czy naprawdę zabił ojczyma?

Grzegorz L. opisał w pamiętniku, jak zabił swojego ojczyma, ale teraz twierdzi, że wszystko zmyślił, bo grozi mu dożywocie. Sprawa wyszła na jaw po pięciu latach przez przypadek.

Radosław Krzesiński
04.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną