Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Poza przestrzenią i czasem

Recenzja płyty: David Byrne&St. Vincent, "Love This Giant"

materiały prasowe
Zespół Talking Heads został rozwiązany ponad 20 lat temu i przeszedł do historii rocka. Dla wielu miłośników muzyki było to zamknięcie pewnego rozdziału.

Należy jednak pamiętać, że leader grupy David Byrne, równolegle z nagrywaniem z Talking Heads, wydawał własne, solowe płyty. Po rozpadzie zespołu nie zaprzestał działalności i dość regularnie produkował nowe tytuły. Zmieniały się jednak czasy i mody, i propozycje Byrne’a, jakkolwiek wartościowe, nie odnosiły już tak spektakularnych sukcesów, jak w latach 80. minionego wieku.

Obawiam się, że podobny los spotka najnowszą produkcję Davida Byrne’a, album „Love This Giant”, nagrany wspólnie z Annie Clark z zespołu St. Vincent. Mimo obecności pani Ani, płytę zdominowała postać Byrne’a i większość utworów brzmieniowo przypomina dawne, złote lata Talking Heads. To bardzo dobra i zróżnicowana płyta, o lata świetlne odbiegająca od masowo atakujących nas, lekko przerażających pieśni w stylu Gangnam. Ideę dziełka Byrne’a dobrze oddaje tytuł pięknej piosenki zamykającej całość, „Outside of Space and Time” – „Poza przestrzenią i czasem”. Uciekając od koreańskiego disco, warto czasem zajrzeć w tamte rejony.

 

David Byrne&St. Vincent, Love This Giant, 4AD 2012

Polityka 40.2012 (2877) z dnia 03.10.2012; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Poza przestrzenią i czasem"
Reklama