Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Suity, orszaki, dworaki

Recenzja płyty: Władysław Kłosiewicz, "Couperin, Pièces de Clavecin"

materiały prasowe
W jednym boksie cztery albumy, a w nich 13 płyt z całą muzyką na klawesyn, jaką napisał wielki francuski twórca barokowy François Couperin.

Boks ukazuje się z datą 2012, ale premierę ma w styczniu, ponieważ jego wejście związane jest z dwiema rocznicami: 280-leciem śmierci kompozytora i 300 rocznicą wydania pierwszej księgi jego dzieł klawesynowych. Wyszły ich cztery, a w nich 26 suit (zwanych przez Couperina ordres) o różnej liczbie części, od czterech do 23. Suity te składają się z tańców, ale nie tylko: z czasem coraz więcej pojawia się w nich portretów postaci i sytuacji. Orszaki, wiatraki, wystrojone panny, siostrzyczki zakonne, satyr z koźlimi kopytkami, zakochany słowik, prawnicy i pijacy – każdy mógł znaleźć się pod pędzlem tego malarza dźwiękowego, którego twórczość Ewa Obniska, autorka omówienia w książeczce, porównuje do malarstwa Watteau.

Przeurocze, czułe i ciepłe, czasem ironiczne, częściej liryczne miniaturki znalazły we Władysławie Kłosiewiczu, jednym z naszych czołowych klawesynistów, odtwórcę idealnego. Wczuwa się on wspaniale w klimat tych dzieł, technikę ma nieskazitelną, a fantazję niespożytą. Na początku roku mamy już jedno z bezsprzecznie najważniejszych jego fonograficznych wydarzeń.

Władysław Kłosiewicz, Couperin, Pièces de Clavecin, Polskie Radio 2012

Polityka 03.2013 (2891) z dnia 15.01.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Suity, orszaki, dworaki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną