Muzyka

Chopin na instrumencie z epoki Chopina

Recenzja płyty: Yulianna Avdeeva, Orchestra of the 18th Century, dyr. Frans Brüggen, "Chopin Piano Concertos 1 & 2"

materiały prasowe
Nietypowy to debiut fonograficzny dla zwyciężczyni konkursu chopinowskiego: pierwszy raz się zdarza, żeby osoba taka nagrała co prawda dzieła patrona konkursowego, ale na instrumencie z epoki.

Namówiona przez szefa fonografii NIFC i festiwalu Chopin i Jego Europa, wykonała oba koncerty Chopina na instrumencie Erarda, zbudowanym w 1849 r., czyli roku śmierci kompozytora. Odbiega od stereotypu również, że debiut zdobywczyni I miejsca nie odbywa się tradycyjnie w firmie Deutsche Grammophon, ponieważ po tej edycji konkursu DG zignorowała werdykt i podpisała kontrakt z faworytem podsuniętym jej wcześniej. Avdeeva zaczęła więc od współpracy z fonografią NIFC i jest to dla niej na pewno nietypowy przystanek w karierze (po recitalach, których mieliśmy możność słuchać w ostatnich latach, można było zauważyć, że bardziej odpowiada jej temperamentowi muzyka np. Prokofiewa), ale też rozwijający.

Koncerty gra z ogromną precyzją, a zarazem umiarem, i bardzo stylowo jak na pianistkę, która nie miała wcześniej częstego kontaktu z instrumentem z epoki Chopina. Bardziej pewna siebie jest w Koncercie e-moll, który wykonywała również na konkursie. A w którą stronę jej dalsze życie muzyczne się potoczy, po wysłuchaniu tej płyty trudno zgadnąć.

 

Yulianna Avdeeva, Orchestra of the 18th Century, dyr. Frans Brüggen, Chopin Piano Concertos 1 & 2, NIFC 2012

Polityka 10.2013 (2898) z dnia 05.03.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Chopin na instrumencie z epoki Chopina"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną