Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Chłop jak Murzyn

Recenzja płyty: R.U.T.A./Paprika Korps, „400 lat”

materiały prasowe
Dwie zaprzyjaźnione kapele i dwa różne żywioły – akustyczny i elektryczny.

A jednak płyta „400 lat” wydaje się nad wyraz spójna, w czym równie ważna jest zasługa dogadywania się RutyPapryki w trakcie wspólnego grania, jak i warstwa ideowa zawarta w tekstach Jacka Podsiadły. Podsiadło, znakomity poeta, a tu kierownik literacki przedsięwzięcia, pisze w książeczce dołączonej do płyty: „Hasła odnoszące się do czterystu lat niewolnictwa Murzynów dają się zastosować do setek lat niewolnictwa europejskiego chłopa”. Na podobnej zasadzie wszechobecny na płycie klimat reggae koresponduje ze wschodnioeuropejskim etno.

Odkrywane parę lat temu przez Maćka Szajkowskiego dawne chłopskie pieśni buntu, od których zaczął się projekt R.U.T.A., nie są wcale tak odległe od rebelianckiej i mistycznej istoty reggae, muzyki, którą debilnie sprowadza się u nas do roli „bujanego” podkładu tanecznego. Inna sprawa, że utwory z albumu „400 lat” porywają także rytmem i energią. Nie jest to jednak żadna wada jakiejkolwiek muzyki, nawet tej o wzniosłym przesłaniu.

 

R.U.T.A./Paprika Korps, 400 lat, Karrot Kommando

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłop jak Murzyn"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną