Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Szalony klawesyn

Recenzja płyty: Marcin Świątkiewicz, Arte dei Suonatori, „Johann Gottfried Müthel, The 5 Keyboard Concertos”

materiały prasowe
Marcin Świątkiewicz to nie tylko jeden z najwybitniejszych klawesynistów młodego pokolenia, ale też prawdziwa osobowość.

Zdobywa już sobie pozycję w europejskim świecie muzyki dawnej, m.in. stale współpracuje ze słynną skrzypaczką brytyjską Rachel Podger; w zeszłym roku nagrał z nią płytę z muzyką włoskiego baroku. I jak na nietuzinkową osobowość przystało, ten debiut solowy przynosi wyjątkowy repertuar. Z towarzyszeniem weteranów polskiego wykonawstwa historycznego – Arte dei Suonatori – w szwedzkiej firmie BIS, z którą zespół ten często współpracuje, Świątkiewicz nagrał komplet koncertów Johanna Gottfrieda Müthela, jednego z ostatnich uczniów wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, przyjaciela jego syna Carla Philippa Emanuela. Odkrywany dziś na nowo po wiekach zapomnienia, Müthel był wielkim i niezwykłym wirtuozem, a jego dzieła klawesynowe są skrajnie wymagające. Pisane w stylistyce epoki „burzy i naporu”, będącej etapem przejściowym między barokiem a klasycyzmem, wymagają wykonawcy nie tylko sprawnego technicznie, ale też wrażliwego i twórczego, a takim właśnie jest odtwórca partii solowej na tej płycie; z równą wrażliwością towarzyszy mu zespół.

Marcin Świątkiewicz, Arte dei Suonatori, Johann Gottfried Müthel, The 5 Keyboard Concertos, BIS

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Szalony klawesyn"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną