Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

To, czego brak

Recenzja książki: Haruki Murakami, „Mężczyźni bez kobiet”

materiały prasowe
Nie da się ukryć, że literacka gwiazda Harukiego Murakamiego nieco w ostatnich latach przygasła – nie chodzi tu naturalnie o nakłady jego książek, bo te nieustająco rosną, lecz o jakość jego pisarstwa.

Rozczarowywały zarówno trylogia „1Q84”, jak i krótka powieść „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”. Można było odnieść wrażenie, że japoński prozaik próbuje nieco automatycznie kopiować samego siebie z najlepszych lat. Warto więc zauważyć, że świeżo wydany po polsku zbiór opowiadań „Mężczyźni bez kobiet” artystycznie przewyższa te niedawne dokonania. Ma też jedną cechę, której wymienionym wcześniej tytułom brakowało: szlachetną prostotę.

Pożyczony od Ernesta Hemingwaya tytuł sugeruje, o co będzie szło – o miłość. Ale Murakamiego zawsze znacznie bardziej od tego, co jest, interesowało to, czego brak. Jego opowiadania traktują więc o bólu odrzucenia („Niezależny organ”), o ostatecznym akcie miłości wobec drugiej osoby, polegającym na wycofaniu się z jej życia („Yesterday”), o konstruowaniu i modyfikowaniu traumatycznych wspomnień („Drive My Car”). Naprawdę ciekawie robi się, gdy autor zaczyna opowiadać o sobie. Najlepszy chyba w tomie tekst „Szeherezada” to rewelacyjna metafora własnego procesu twórczego. „Zakochany Samsa” (pewien karaluch budzi się w ogarniętej wojną Pradze jako Gregor Samsa) jest, owszem, wyznaniem miłości, ale do Franza Kafki. Motywów kafkowskich, z samobójczym głodem i żywiołowym apetytem na czele, można tu zresztą znaleźć więcej. Kto zaś chciałby pojąć – w dużym skrócie – stosunek Murakamiego do japońskiej tradycji, powinien uważnie przeczytać przesycone shintoizmem opowiadanie „Kino”. W świat duchów, podziemnych strumieni, niewidzialnych powiązań między istotami ludzkimi i nieludzkimi można po prostu niechcący wdepnąć. Ale jest to zawsze bilet w jedną stronę.

Haruki Murakami, Mężczyźni bez kobiet, przeł. Anna Zielińska-Elliott, Muza, Warszawa 2015, s. 318

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "To, czego brak"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polak w górach. Gamoń w laczkach? Ile prawdy w stereotypach

Rozpoczął się feryjny najazd Polaków na polskie góry. Potwierdzi się zapewne coraz oczywistsza z roku na rok obserwacja, że gór mamy mało, zaś Polaków objawiających ich umiłowanie przybywa. Nomen omen – lawinowo.

Ewa Wilk
26.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną