Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Czas Możdżera

Wespół ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i perkusistą z Izraela Zoharem Fresco stworzył trio Dream Team, którego płyta „The Time” właśnie się ukazuje i będzie kolejną perłą w dorobku naszego wirtuoza. „The Time” (czas) należy rozumieć na dwa co najmniej sposoby: jako timing, czyli gospodarowanie czasem w improwizacji, oraz jako czas w historii muzyki.

Że Możdżer jest świetnym improwizatorem, nie trzeba nikogo przekonywać, warto wszak wiedzieć, iż jest również artystą w pełni świadomym swoich inspiracji i fascynacji. Mamy na tej płycie, prócz autorskich kompozycji Możdżera, Danielssona i Fresco, XIII-wieczną pawanę, „Svantetic” Krzysztofa Komedy, klasyk polskiego jazzu z lat 60., czy nową jazzową wersję hitu Nirvany „Smells Like Teen Spirit”. Ta historyczna inkrustacja dowodzi nie tylko wszystkożerności jazzu, ale i tego, że duch muzyki ma charakter uniwersalny, niepoddający się doraźnym koniunkturom.

Poza wszystkim jednak Dream Team Możdżera brzmi rzeczywiście jak marzenie – lekko, dynamicznie, czasem refleksyjnie. I jak w dobrej poezji – wyobraźnia nie kłóci się tu z dyscypliną, a wizyjność podaje rękę intelektualizmowi.

Możdżer – Danielsson – Fresco, The Time, Outside Music

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną