Muzyka

Późne arcydzieło?

Recenzja płyty: Radiohead, „A Moon Shaped Pool”

materiały prasowe
Album raczej wyciągający co ciekawsze elementy z tego, co robili wcześniej.

Zespół z Oksfordu ma już na koncie dwie płyty uważane w muzyce rockowej za osiągnięcia klasyczne. „OK Computer” (1997 r.), czyli art rock nowej ery i punkt odniesienia dla licznych naśladowców, a później „Kid A” (2000 r.) – fuzję rockowej motoryki i wpływów sceny elektronicznej.

Na kolejnych albumach, lepszych lub gorszych, członkowie grupy wymyślali raczej nowe formy dystrybucji muzyki (pokazując w praktyce, czym może być w XXI w. niezależność od rynku fonograficznego) niż nowe kierunki artystyczne.

Na „A Moon Shaped Pool” wydają się pozbawieni ambicji gonienia za czymkolwiek i kimkolwiek, to album raczej wyciągający co ciekawsze elementy z tego, co robili wcześniej. Dominantą wydają się stworzone przez Jonny’ego Greenwooda (docenianego w świecie filmu i muzyki współczesnej) imponujące aranżacje smyczkowe i chórki, które w połączeniu ze świetną produkcją stałego współpracownika grupy Nigela Godricha tworzą całość niebanalną, przestrzenną i ponadczasową.

Stale obecne w tekstach Thoma Yorke’a neurozy i melancholia sąsiadują tu ze swobodą zespołowego grania, artystyczne gesty wydają się niewymuszone, a do kompozycji dobrze już znanych z wykonań koncertowych („True Love Waits”) grupa dorzuca kilka nowych klasyków.

Radiohead, A Moon Shaped Pool, XL

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Późne arcydzieło?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Brunatne Podhale: Fajne chopaki, ideologiczne i narodowościowe

„Mundury – co tam. Schludnie ubrani. Po Chochołowskiej chodzą? A gdzie mają chodzić? Co do tych Żydów, to raczej niepotrzebnie na nich krzyczą. On osobiście raczej by nie krzyczał. Ale Żydzi są przebiegli, mają pieniądze, rządzą na świecie. Tak było, jest i będzie”.

Przemysław Witkowski
24.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną