Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Voo jak wrażliwość

Recenzja płyty: Voo Voo, „7”

materiały prasowe
Prywatna wrażliwość, zawarta w tekstach, melodyce, rytmie, harmoniach, staje się nagle czytelnym kodem i chce się słuchać tych muzycznych opowieści wciąż od nowa.

Wiele lat temu Wojciech Waglewski dostał Paszport POLITYKI m.in. za przekraczanie granic muzycznych konwencji. Można powiedzieć, że wyróżniał się tym już dużo wcześniej, kiedy w połowie lat 80. tworzył zespół Voo Voo, który rodzimej publiczności rockowej zaproponował muzykę równie daleką od rockowego mainstreamu, jak i od punkowej agresywnej prostoty. I wyróżnia się tym teraz, kiedy proponuje słuchaczom najnowszy album swojego zespołu zatytułowany „7”, na którym próżno szukać przebojów, a mimo to muzyka przyciąga uwagę z wielką siłą.

Tytułowa siódemka to siedem dni tygodnia opisanych w siedmiu kolejnych piosenkach. Wyobraźmy sobie: żyjemy każdego dnia niby podobnie, z tą samą duszą i ciałem, w tym samym świecie, a jednak zawsze może się zdarzyć coś zaskakującego i mimo podobieństw każdy z tych dni czymś innym czaruje, raduje albo smuci. Taka jest ta płyta. Spokojna, choć wieloklimatyczna, utrzymana w balladowym – zasadniczo – charakterze, ale wyprowadzająca z przewidywalnych kolein już to niespokojną solówką saksofonu („Czwartek”), już to hipnotycznym, transowym rytmem („Sobota”). Oszczędne granie, którego Waglewski-gitarzysta jest mistrzem, wplata się tutaj w magię nastroju. Prywatna wrażliwość, zawarta w tekstach, melodyce, rytmie, harmoniach, staje się nagle czytelnym kodem i chce się słuchać tych muzycznych opowieści wciąż od nowa.

Voo Voo, 7, Art2 Music/Agora

Polityka 11.2017 (3102) z dnia 14.03.2017; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Voo jak wrażliwość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną