Muzyka

Paszportowcy grają Chopina

Obaj też wystąpią w Filharmonii Narodowej na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla uczczenia 196 rocznicy urodzin patrona instytutu.

Rafał Blechacz 1 marca po raz pierwszy od czasu wygranego konkursu zaprezentuje nie tylko utwory Chopina, ale także Haydna i Beethovena. Także Piotr Anderszewski, który wystąpi 6 marca, obuduje Chopinowską Sonatę h-moll inną muzyką: Mozarta, Bacha i Szymanowskiego. Będzie więc jedyna w swoim rodzaju możliwość porównania odmiennych postaw, odmiennych ekspresji, odmiennych stylów wykonawczych.

Blechacz to pianista zrównoważony i precyzyjny jak szwajcarski zegarek (co niektórzy poczytują mu za akademizm); Anderszewski jest artystą nieprzewidywalnym, który wciąż testuje na sobie i słuchaczach kolejne pomysły na interpretacje. Obaj jednak fascynują – każdy na swój sposób.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną