Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Kosmos na Litwie

Recenzja płyty: Babadag, „Šulinys”

materiały prasowe
Ola Bilińska, która prowadzi muzyczne przedsięwzięcie o nazwie Babadag, już nazwą – odnoszącą się do głośnego zbioru Andrzeja Stasiuka – sygnalizowała, że będzie ją interesowała geografia regionu.

W jej przypadku to Podlasie i Suwalszczyzna, chociaż muzycznie na albumie „Šulinys”, nagranym ze znanymi już w Polsce wokalistkami, siostrami Dominiką, Ramintą i Lauksminą Kriščiūnaitė, spogląda ku Litwie. To tamtejsze tradycyjne kanony, sutartinės, i ludowe opowieści były główną inspiracją dla piosenek na tej płycie. Śpiewane są – na zmianę – po litewsku, angielsku i po polsku, czasem po to tylko, by zrozumiałe były tradycyjne teksty. A historie – jak ta o litewskiej dziewczynie i złych polskich panach w „Ej toli toli” – wymagają przekładu. Polska część składu – perkusiści Hubert Zemler i Igor Nikiforow oraz odpowiedzialny za partie syntezatorów i produkcję Sebastian Witkowski – ciągnie całość w stronę mocno osadzonych rytmicznie form z okolic kosmicznego rocka. Bilińska myli tropy i unika oczywistości.

Babadag, Šulinys, Karrot Kommando

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmos na Litwie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną