Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Święto saksofonu

Trasa zaczyna się 3 czerwca w Gdańsku, a potem kolejno, dzień po dniu: Koszalin, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin i Wrocław. Garbarek od lat jest symbolem europejskiego jazzu i już dawno temu wypracował własny, niemal idiomatyczny styl, w którym elementy improwizacji jazzowej łączy z muzyką etniczną. Garbarkowskie „etno” to nie tylko odwołania do egzotycznych kultur (Afryka, Orient, Bliski Wschód), ale też wyraźne ślady ludowej muzyki skandynawskiej tudzież słowiańskiej, co nie dziwi, bo ostatnio artysta coraz częściej podkreśla swoje polskie korzenie. Ta multikulturowa mieszanka nie przypomina jednak dźwiękowego patchworku, jest absolutnie spójnym projektem.

W ciągu 40 lat swojej kariery przeżywał różne fascynacje, choć zawsze pozostaje muzycznym perfekcjonistą, który czystość brzmienia przedkłada nad dźwiękowe szaleństwa. W jego ostatnich płytach – „In Praise Of Dreams”, „Mnemosyne”, „Rites” – grają nie tylko instrumenty, ale i... cisza. Nawet partie improwizowane brzmią jak odtworzenie precyzyjnie rozpisanej partytury, co przywodzi na myśl innego giganta współczesnego jazzu, amerykańskiego pianistę Keitha Jarretta, z którym, notabene, nagrał aż cztery płyty.

Warto jeszcze dodać, że w składzie Jan Garbarek Group wystąpi na polskich koncertach znakomity hinduski perkusista Trilok Gurtu znany między innymi ze współpracy z Johnem McLaughlinem, Joe Zawinulem czy Billem Lasswelem.

Bliższe szczegóły: www.jangarbarek.pl 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną