Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Folk na poważnie

◊ ◊ ◊ ◊

Argentyńczyk Osvaldo Golijov, wywodzący się z rodziny żydowskiej przybyłej z Ukrainy i Rumunii, dorastał nie tylko w kulturze latynoskiej, ale i aszkenazyjskiej. W swojej twórczości, coraz bardziej cenionej na świecie, czerpie z tych korzeni, ale bardziej jeszcze penetruje obszar muzyki Żydów sefardyjskich. Jego niesamowitego utworu „The Dreams and Prayers of Isaac the Blind”, napisanego dla znanego dobrze i u nas klarnecisty Davida Krakauera i dla Kronos Quartet, będziemy mogli wysłuchać na tegorocznym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Na razie posłuchajmy „Ayre”, cyklu pieśni na sopran i zespół kameralny nawiązujących do muzyki sefardyjskiej i arabskiej; w zespole gra również Krakauer, ale główną bohaterką jest tu Dawn Upshaw, ta sama, która swego czasu tak pięknie śpiewała partię solową III Symfonii Góreckiego w słynnym nagraniu, które zdobyło czołówki list przebojów.

Drugi utwór na płycie jest również godny uwagi: to cykl „Folk Songs”, pieśni różnych narodów opracowane w 1964 r. przez wybitnego nieżyjącego już Luciano Berio – urocze i będące niewątpliwą inspiracją cyklu Golijova.

Osvaldo Golijov, Ayre; Luciano Berio, Folk Songs. Dawn Upshaw, The Andalucian Dogs. Deutsche Grammophon 2005

  

Reklama

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną