Muzyka

Wspomnienie o Long Johnie Baldrym

◊ ◊ ◊ ◊

Baldry był przedstawicielem raczej drugiej ligi brytyjskich gwiazd piosenki tamtych lat, ale dał się zapamiętać zarówno jako bluesman jak i wykonawca popowych przebojów takich jak np. „Let the Heartaches Begin”. W poszukiwaniu nowych możliwości przeprowadził się pod koniec lat siedemdziesiątych do Kanady, gdzie nadal nagrywał i występował. Niestety, rok temu, 21 lipca, Long John Baldry zmarł w szpitalu w Vancouver w wieku 64 lat.

Jak zwykle, kiedy umiera artysta, pocieszamy się tym, że pozostał jego dorobek. W przypadku LJB jego płyty doczekały się kilku remasterowanych reedycji, wzbogaconych dodatkowymi utworami. Ponadto niedawno na rynek trafiło dwupłytowe wydawnictwo, na którym znajdziemy blisko 50 nagrań Baldry’ego z lat 1964–1966. Duża gratka dla fanów piosenkarza, a dla tych, którzy go nie znają – ciekawa wycieczka w przeszłość.

Long John Baldry, Looking at Long John Baldry: the UA Years 1964–1966, EMI 2006
  

Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną